Izmjenama ovršnog zakona uvedene su promjene koje se tiču troškova postupka, načina na koji se rješenje o ovrsi donosi i upozorenja koja se upućuju dužniku.
Krajem studenog na snagu su stupile izmjene Ovršnog zakona koje donose novinu u ovršne postupke – dostavu prijedloga elektronskim putem sudu. Sud će dalje nasumično prosljeđivati prijedloge za ovrhu javnim bilježnicima Međutim, kako elektronski sustav za takvo podnošenje za sada ne postoji, prijedlozi se i dalje podnose kao i do sada. Navedeno se iščitava iz čl. 21. st. 4. Zakona o izmjenama i dopunama ovršnog zahtjeva. Kada se elektronički sustav predaje uspostavi imati ćemo više informacija.
Dakle, dostava i dalje ide javnim bilježnicima po izboru ovrhovoditelja. Izmjene zakona ipak uvode nekoliko izmjena u sadržaju samog prijedloga za ovrhu i slijedu prisilne naplate. Nakon što zaprime prijedlog javni bilježnici ne donose automatski rješenje o ovrsi već dužniku dostavljaju obavijest da može u roku od 15 dana ispuniti svoju obvezu prema ovrhovoditelju. Dužniku se obavijest dostavlja kako bi ga se:
- upozorilo da će donijeti rješenje o ovrsi ako ne izvrši svoju obvezu,
- obavijestilo da protiv rješenja može uložiti prigovor,
- uputiti ga da može s ovrhovoditeljem spor riješiti mirnim putem.
Druga veća izmjena tiče se troška postupka. Naime, iako u članku 41. st. 2. Ovršnog zakona i dalje stoji da sud (j.b.) u rješenju o ovrsi određuje nastale i predvidive troškove, ovrhovoditelji predvidive troškove u prijedlogu za ovrhu ne mogu tražiti. Izmjenama Ovršnog zakona, izmijenjen je članak 14. stavak 8. zakona pa ovrhovoditelj više ne može već u prijedlogu za ovrhu tražiti i donošenje rješenja o ovrsi za predvidive troškove.
Dakle, u prijedlogu za ovrhu mogu se tražiti samo stvarno nastali troškovi: trošak donošenja rješenja i dostave od strane javnog bilježnika te u slučaju da prijedlog piše odvjetnik, trošak sastava prijedloga za ovrhu. Treba napomenuti i da će ministar izdati novi pravilnik o troškovima javnih bilježnika pa će i ovdje biti izmjena.
Treća izmjena koja se tiče sadržaja prijedloga za ovrhu je pisanje upozorenja od strane podnositelja prijedloga za ovrhu. Javni bilježnici su nas izvijestili da se u prijedlogu za ovrhu više ne moraju naznačivati upozorenja iz čl. 41. stavak 3. Ovršnog zakona. Međutim, ta odredba nije izmijenjena tako da za sada ne znamo sa sigurnošću zašto su javni bilježnici zauzeli takav stav.
Aplikacija eOvrhe.hr već je usklađena s izmjenama ovršnog zakona te korisnici mogu nesmetano izrađivati prijedloge za ovrhu.
Ovršni zakon, dakle, i dalje poznaje predvidive troškove, ali kako ih naplatiti u slučaju da nastanu, čitajte u idućem blogu. Pretplatite se na naš newsletter kako biste dobili obavijest o izlasku novog bloga.